Třetí host v pořadu přenesl diváky do tajů lidského těla, konkrétně do střev, kde byl průvodcem molekulární biolog Petr Ryšávka. Ten přinese jako dárek Janu Krausovi speciální set na odběr vzorků pro analýzu mikrobiomu.
„Pokud byste našel v sobě odvahu a šel do toho, rádi vás vyšetříme, protože nás střeva zajímají, zvláště ta slavná,“ říká se smíchem vědec a prozrazuje, že v laboratoři přezdívají vzorkům stolice familiárně „bobky“.
„Ve střevě má člověk zhruba jeden až jeden a půl kilogramu bakterií,“ vysvětluje odborník, proč je mikrobiom tak zásadní, že se poslední dobou s oblibou přirovnává k druhému mozku člověka. „To je ohromné množství bakterií, které produkují celou řadu látek, a tyto látky působí na náš nervový systém, potažmo na mozek.
Ve střevě se mimo jiné nachází zhruba devadesát pět procent serotoninu, což je hormon štěstí, který produkují právě střevní bakterie.“ Odsud vysílá signály do mozku. „Když se například podíváte na mikrobiom lidí s depresí, zjistíte, že ho mají poškozený a jejich produkce serotoninu může být z tohoto důvodu snížená.“
V dnešní době zažíváme podle jeho slov tzv. genocidů mikrobů. Složení mikrobiomu je téměř u každého nějakým způsobem narušené, což se pak odráží v různých alergiích a intolerancích. „To znamená, že bakterie, které by dokázaly podpořit naši imunitu, zkrátka chybí.“
Proč je nadužívání antibiotik pro nás tak nebezpečné? Může být pro náš mikrobiom nepříznivé i příliš časté používání dezinfekce? A co jsou cílená probiotika a jak se vyrábějí? To a mnohem více se dozvíte v tomto dílu oblíbeného pořadu Show Jana Krause na Primě!