Cítíte se unaveni, bez nálady nebo máte problémy s koncentrací? Klidně za to může i váš střevní mikrobiom neboli střevní mikroflóra. Tedy mikroorganismy, které sídlí v lidském střevě. Ačkoli se mluví o mikroorganismech, nejedná se o nic bezvýznamného ani množstevně zanedbatelného. Hmotnost mikrobů jen ve střevech se udává kolem 1,5 kg. A jejich funkce je nenahraditelná.
Co je mikrobiom?
Mikrobiom je soubor mikroorganismů, které sídlí na našem těle a v něm. Viry, bakterie, kvasinky – to vše a mnoho dalšího tvoří náš mikrobiom neboli mikroflóru. Člověk je hostitelem průměrně 90 biliónů mikroorganismů, což už je dosti vysoké číslo. Může se jednat o organismy, které jsou pro tělo prospěšné, ale hostí i ty patogenní, které jsou zdrojem našich problémů a nemocí. Pokud je všechno vyvážené, není nutno se znepokojovat. Problém nastává v případě, že dojde k vychýlení tohoto rovnovážného stavu ve prospěch choroboplodných mikroorganismů. To se pak může projevit na špatném trávení, psychických problémem, ale i třeba na kůži ve formě akné či ekzému
Mikrobiom a jeho důležitost
Ve zkratce řečeno, mikrobiom ovlivňuje celé naše tělo. Od stavu naší kůže přes psychickou a fyzickou kondici až po imunitu. Základ dostaneme už při narození, ale jeho složení není úplně definitivní. Podle současných studií se mikrobiom v průběhu života mění v závislosti na našem životním stylu, jídle i vnějších podmínkách.
Mezi dva nejčastěji zmiňované a zkoumané mikrobiomy se určitě řadí střevní mikrobiom a mikrobiom kůže.
Kožní mikrobiom
Vzhledem k tomu, že kůže představuje první obrannou hráz proti patogenním organismům, které přicházejí z vnějšího světa, je to právě kůže, co je nejhustěji osídlenou částí našeho těla. To, jak bude vypadat naše kůže, zda budeme mít nějaké kožní problémy či jak bude cítit náš pot, je dané právě složením mikroorganismů, které na naší kůži žijí.
- Kožní nemoci
Stav kožního mikrobiomu je přímo zodpovědný za stav naší pokožky. Za dobrou kondici naší pokožky můžeme poděkovat například lipidům, které mají ochrannou funkci. Ale i další bakterie a mikroorganismy mají vliv na citlivost naší pokožky, její náchylnost k různým infekcím a zánětům. Akné, atopický ekzém, lupénka – i zde hraje v rozvoji těchto nemocí přemnožení patogenních organismů.
- Pot
Určitě jste se s tím setkali. Zápach potu. A u každého člověka trochu jiný. Je však dobré vědět, že do doby, než se pot dotkne pokožky, tak není cítit. To, že pot má určitý pach – za to mohou právě bakterie a další mikroorganismy, které nám sídlí v podpaží. Vzhledem k tomu, že každý člověk má jiný mikrobiom, tak právě proto je pot každého člověka cítit jinak. Spousta mikroorganismů potřebuje ke svému životu teplo a vlhko, tak není překvapením, že nejvíce bakterií a dalších organismů je soustředěno právě u potních žláz.
- Zabijáci kožního mikrobiomu
Pokud chceme mít dobrou pleť, je dobré starat se o to, aby byl kožní mikrobiom dobře živený a zásobovaný. Suchost pokožky svědčí o tom, že zde je malé množství bakterií. Mazlavá pokožka zase svědčí o tom, že zde je mikroorganismů až příliš.
- antibakteriální mýdla, přílišná čistota – toto jsou velcí zabijáci mikrobiomu. Nejde jen o to, že antibakteriální mýdla ničí choroboplodné mikroorganismy, ale bohužel taktéž i ty nám prospěšné. Jde také o to, že se tím otupuje činnost imunitního kožního systému a ten pak není schopen adekvátně reagovat. Pak může dojít k tomu, že buď vznikají různé autoimunitní nemoci, nebo kůže je naopak velmi citlivá a podléhá i malému množství škodlivých bakterií.
- stres, UV záření
- špatná strava– v těle je všechno provázáno, a i špatný stav střevní mikroflóry se pak může projevit v horším stavu kožního mikrobiomu.