Rubriky
mikrobiom vědecké studie zdraví životní styl

Vliv středomořské stravy na střevní mikrobiom

Jak dopadlo zkoumání vlivu této stravy na střevní mikrobiom u primátů, přibližuje text zveřejněný v periodiku Frontiers in Nutrition.

Středomořská versus západní strava

Výzkumný tým z centra klinické medicíny Wake Forest Baptist Medical Center ve městě Winston-Samlem v americké Severní Karolíně se zaměřil na střevní mikrobiom u makaků. Dvacet opic bylo náhodně rozděleno do dvou skupin, které byly po dobu 30 měsíců krmeny buď v souladu s pravidly středomořské stravy, nebo tzv. západní stravou.

Celkový energetický příjem byl u obou skupin stejný. Potrava opic se středomořskou stravou zahrnovala zeleninu, ryby, olivový olej, vejce, potraviny z pšeničné a fazolové mouky, ovocné pyré a zeleninu. Strava skupiny makaků krmených západní stravou obsahovala například sádlo, máslo, vejce, hovězí lůj či kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy.

Studie potvrdila vliv na střevní mikrobiom

Složení střevního mikrobiomu analyzovali odborníci na základě fekálních vzorků, které makakům odebrali po skončení 30měsíčního experimentu. Opice, které konzumovaly západní stravu, měly na konci sledovaného období o 0,5 % více prospěšných bakterií ve střevech, zatímco u opic se středomořskou stravou dosahoval nárůst 7 %. V jejich střevním mikrobiomu převažovaly laktobacily, klostridie a bakterie rodu Oscillospira, naopak méně byly zastoupeny ruminokoky a bakterie Coprococcus.

Základ pro budoucí výzkum

Poznatky týkající se pozitivního vlivu středomořské stravy na složení střevního mikrobiomu u primátů mohou sloužit jako odrazový můstek pro další studie, které se budou zabývat rozdíly mezi dvěma sledovanými způsoby stravování podrobněji a na vzorku lidské populace.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/321644.php

Zdroj: Medical Tribune

✅ Jednoduchou a dostupnou pomoc v občasných případech zdravotních komplikací poskytuje také kombinace kvalitních probiotik a prebiotik (doplňky stravy), rád vám poradím ty pro vás vhodné, následně je vždy doporučuji probrat s vaším ošetřujícím lékařem.
✅ U dlouhodobých či závažných potíží napřed doporučuji odbornou analýzu střevního mikrobiomu (ať si třeba nedoplňujete bakterie, kterých právě máte přebytek), a podle výsledku (jaké bakteriální kmeny chybí nebo přebývají, jaká je jejich rozmanitost, atd.) následně přípravu individuálních probiotik na míru.

Individuální poradenství:

Jarek Jesenský


Doplňky stravy nejsou náhradou pestré stravy, a jsou určeny primárně pro zdravé spotřebitele, kterým doplňují látky, jež ve stravě mohou chybět.

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *